הרטבת לילה – מדוע זה קורה? תשובתו של ד"ר קובי שגיא

הרטבת לילה – מדוע זה קורה? תשובתו של ד"ר קובי שגיא

הרטבת לילה זו תופעה נפוצה מאוד וגם לגמרי לא נעימה. מדובר על ילדים שכבר עברו את גיל שלוש וארבע, הם שולטים על גופם כיאות בשעות היום. אבל הלילות – זה סיפור אחר וכואב. הם לא מצליחים לשלוט על סוגרים בשעות הלילה. כך שהם הולכים לישון נקיים וריחניים לאחר המקלחת, וקמים בכל בוקר מחדש כמעט רטובים, את הריח הנודף אין צורך לתאר… אז למה זה קורה? מדוע יש ילדים שהלילות אצלם יבשים בתכלית, לעומת ילדים שכל לילה הוא סיפור חדש?

ד"ר קובי שגיא: הסיבה היא שינה עמוקה

בעבר היו שסברו כי מדובר בבעיה רפואית של חוסר שליטה מלאה מספר לנו ד"ר קובי שגיא. אך כיום עוד ועוד גורמים מקצועיים קובעים כי לא מדובר על בעיה בריאותית כי אם על שינה עמוקה מאוד. וההוכחה לכך היא שבשעות היום הילד כן מצליח לשמור על ניקיון גופו. כך שבאופן עקרוני יש לילד את הכוחות לשלוט על הסוגרים, אך מחמת השינה העמוקה שלו הוא לא דרוך לכך. יש ילדים שיתעוררו כאשר הגוף יאותת על צורך לפנות לשירותים, ויש ילדים שלא.

מה הפתרון של ד"ר קובי שגיא?

בקליניקות של ד"ר קובי שגיא מציעים פתרון מועיל מאוד אשר מוכיח את עצמו בקרב מטופלים רבים. הטיפול משלב בתוכו שני כלים מרכזיים. טיפול התנהגותי קוגניטיבי אשר מטרתו לרתום את הילד לעניין, לגרום לו לרצות ולחזק את היכולות שלו. הכלי השני הוא מכשיר מתקדם אשר מסייע באיתות מוקדם. כך שהמכשיר יאותת ויגרום לילד להתאפק מתוך שינה, או שהוא יתעורר ויקום לחדר השירותים. השילוב בין שני הכלים הללו עשוי להיות תועלתי מאוד ולהוביל את הילד להצלחה.

מקרים התנהגותיים

כמו כן יש מקרים של ילדים מרטיבים אשר הסיבה היא התנהגותית בלבד. הם לא לוקחים אחריות ואולי טוב להם לראות את ההורים מחפשים פתרונות וטרודים בעניינם. מבחינתם זו בעיה של ההורים ולא של עצמם. ילדים כאלו צריכים לעבור טיפול התנהגותי מספר לנו ד"ר קובי שגיא אשר מעביר את האחריות לעניין אל כתפיהם הצעירות. מהרגע שהם ייקחו אחריות וילמדו שלא כדאי להם להרטיב התופעה תיפסק.

כתוב/כתבי תגובה