מה זה אבחון מורפולוגי?

מה זה אבחון מורפולוגי?

עם ההתרגשות של זוג צעיר לקראת היריון ראשון עלולות להגיע גם אכזבות, כאשר ההיריון לא מגיע בזמן הרצוי. מתח נפשי, תסכול והרבה עצב מלווים את התהליך, אבל לפעמים בעזרת בדיקות פשוטות ואבחון מורפולוגי מעמיק אפשר לאתר את הבעיה ולקדם את התהליך. 

בדיקת זרע

כחלק מבדיקות הפוריות שיעברו בני הזוג, יתבקש הגבר לתת דגימת זרע שעליה יתבצעו בדיקות למספר פרמטרים. ביניהם חומציות הדגימה, ריכוז הזרעים בדגימה, תנועת הזרעים ועוד. כחלק מהבדיקות תתבצע גם בדיקה מורפולוגית על הדגימה אשר תוכל לנתח את צורתם של הזרעים. 

לתיאום פגישת ייעוץ אצל גבריאל המרכז לפוריות הגבר >>>

הצורה של הזירעונים

לצורתם המורפולוגית של הזרעים יש השפעה רבה על איכותם. פגיעה במבנה המורפולוגי, שריטות או סדקים שמופיעים על הזרע עלולים לפגוע ביכולתו לייצר היריון תקין. זרעים בעלי מבנה מורפולוגי שאינו תקין ימנעו את האפשרות ליצור היריון. 

כיצד מתבצעת הבדיקה

את הבדיקה המורפולוגית מבצעים כחלק מבדיקת זרע והיא מתבצעת על דגימה שנותן הגבר למעבדה. מומלץ כי הבדיקה תהיה לאחר כמה ימים ללא שפיכה ורצוי לבצע את הבדיקה פעמיים, בשתי פעמים שונות. 

מה עושים עם התוצאות

לאחר שיתברר מצב הזרעים אפשר יהיה לקבל החלטה האם מצב הדגימה מאפשר השבחת זרע שבו יסוננו הזרעים האיכותיים בלבד ואיתם יבצעו הזרעה לתוך רחמה של האישה שתישא את ההיריון. במקרים אחרים ייתכן ויצטרכו טיפול תרופתי מסוים. חשוב לדעת כי ישנם מקרים בהם גם עם זרעים במצב מורפולוגי לא תקין הצליחו ליצור היריון.

תהליך הדגימה

הבדיקה המורפולוגית מתבצעת על דגימה בתנאי מעבדה ואין שום קשר גופני לבעל הדגימה. גם תהליך של השבחת זרע מתבצע בתנאי מעבדה ולאחר מכן מוזרק לתוך רחמה של האישה. גם במקרה זה אין קשר לגופו של הגבר. 

כתוב/כתבי תגובה