מהו גז ראדון?

מהו גז ראדון?

אחד מהגזים שבהחלט לא כדאי שיהיו באוויר במינון גבוה הוא גז הראדון. מדובר על גז חסר ריח כך שקשה מאוד לזהות מינון גבוה שלו באוויר. גז ראדון מיוצר על ידי התפרקות של אורניום טבעי במים ואדמה. לרוב מדובר על גז אשר חודר מהקרקע ומחומרי בנייה אל מבנים כאלה ואחרים אשר אנשים שוהים בהם. הגז יכול לחדור אל מערכת הנשימה של האדם והוא בהחלט לא בריא. חשוב מאוד להקפיד לבדוק במקומות שיש חשד כי באוויר בהם יש מינון גבוה של גז ראדון את הימצאותו של הגז באמצעות אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום זה, קראו בהרחבה!

גז הראדון- כיצד מגלים

כאמור, גז הראדון המצוי באוויר הוא גז חסר ריח והוא יכול להיות מאוד מסוכן לאדם אשר שואף אותו למערכת הנשימה שלו. התפרקות של הגז אחראית לפליטה רדיואקטיבית מסוכנת מאוד לאדם. מחקרים מצאו כי גז הראדון עלול לגרום למחלות נשימה שונות חמורות יותר או פחות ולא פעם הוא יכול לגרום גם לסרטן ריאות. חשיפה לגז זה עלולה להיות מסוכנת לכל אדם הנחשף אליו לרבות ילדים קטנים. חשיפה של הגז לילדים קטנים עלולה להיות אפילו מסוכנת יותר. על כן, חשוב מאוד לבצע בדיקה לאיתור גז הראדון בכל מקום הרלוונטי לכך. מכיוון שמדובר בגז חסר צבע וחסר ריח, ניתן לגלות ריכוז גבוה של הגז באוויר רק באמצעות גלאים מיוחדים. חשוב לדעת שבכל מבנה קיים ריכוז מסוים של גז ראשון ובייחוד כאשר מדובר על חדרים אטומים ולא מאווררים בבית, אשר עלולים בהחלט להיות מסוכנים לאדם השוהה בהם.

מה עושים למיגור גז ראדון

אם יש בביתכם חדרים לא מאווררים ואטומים כגון חדרי ממ"ד, חשוב מאוד לבצע בדיקה של גז ראדון בהם. אם ריכוז הגז באוויר גבוה יותר מהמותר על פי החוק, ממליץ המשרד להגנת הסביבה לבצע פעולות למיגור הגז כגון: לצבוע את החדר בחומרים מבודדים וכן להיעזר באמצעי מיגון נוספים מפני הגז.

כתוב/כתבי תגובה