מקלות תופים – איך להתאים מקל לסוג המוזיקה

מקלות תופים – איך להתאים מקל לסוג המוזיקה

התופים הם מכלי הנגינה העתיקים ביותר. השבטים האינדיאנים ידועים עם התופים המסורתיים שלהם כמו גם העמים השונים שכל אחד עם סוג התוף שלו. עם זאת, יש את התופים בני ימינו שהם נחשבים לאוניברסליים ומקובלים בכל מקום בעולם במסיבות פרטיות ובאירועים לא רשמיים. יש שתי דרכים בהן ניתן להפיק צלילים מהתוף, האחת היא באמצעות הידיים והשנייה, הנפוצה יותר היא באמצעות מקלות תיפוף. 

סוגים שונים של מקלות תופים

קיימים מספר סוגים שונים של מקלות תופים. המוכרים מבניהם הם מקלות הסנר ומקלות הבס. מקל סנר מתאים לכל סוגי התופים שקיימים בשוק מלבד לתופי בס, אשר בהם יש להשתמש עם מקלות בס מתאימים. מקלות סנר הינם נוחים וקלים לשימוש ולכן הם מתאימים גם למתופפים מתחילים וגם למתופפים וותיקים. לעומתם, מקלות תיפוף בס הינם מקלות שמתאימים כאמור לתוף בס והם מתאימים יותר למתופפים מנוסים. מקלות אלו מגיעים בשני משקלים, הכבדים יותר מיועדים למוזיקת רוק ומטל והמקלות הקלים עבור מוזיקה בסגנון ג'אז, פיוז'ן, מוזיקה לטינית ועוד.

המקל – כיצד הוא משפיע על המוזיקה?

החלק העיקרי במקל תיפוף הוא הראש. ראש המקל המכונה "טיפ", עשוי מחומרים שונים ולמעשה הוא המשפיע העיקרי על הסאונד שמתקבל מהתיפוף. כמו כן, גם גודל המקל מהווה פרמטר אשר משפיע על הסאונד. 

גודל A7 הוא מקל קל וצר שמפיק צליל רך, ה-A5 הוא מעט עבה יותר ויוצר מוזיקה חזקה יותר. מקלות B2/B5 הם יותר מאסיביים ועבים כך שהם מפיקים צלילים חזקים מאוד ומתאימים לרוק כבד, מטל ודומיהם.

התאמת מקלות תופים לתופי טימפני

בנוסף לתופים הרגילים יש גם תופים אלקטרוניים אשר עבורם מתאימים רק מקלות מסוג טימפני. מקלות אלה הינם בעלי ראש ספוגי אשר משנה לגמרי את הצליל שמתקבל וגורם לו להיות חם ושונה מהרגיל.

אם אינכם מעוניינים להשקיע בסוגים רבים של מקלות תיפוף, ניתן לרכוש מקלות משולבים. מדובר במקלות תיפוף שהם דו צדדיים כלומר, מצידם האחד הם בעלי ראש סנר רגיל ומהצד השני הם בעלי ראש מרופד עבור תופי טימפני.

למידע נוסף ואביזרים לתופים במאמר הבא.

כתוב/כתבי תגובה