למה קמה מחאת הפלפלים? 

No Comments »
אחרי שיזם את מחאת הפלפלים,  ג'קו שיפמן וכרמית משיח וחבריהם למאבק מתכוונים למסד את הפעילות.
מחאת הפלפלים קמה ע״י דף הפייסבוק ״חקלאות חברתית ישירה״ שמפעיליו, כרמית משיח וג׳קו שיפמן, ארגנו עשרות מכירות ישירות מחקלאים לצרכן ברחבי הארץ, בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים ובאוניברסיטאות שונות. נפרט כאן את הסיבות לקום המחאה:
פערי תיווך גבוהים
 ההפרשים בין המחירים שנותנים  לחקלאי הישראלי על הצוצרת שלנו לבין המחיר אותו מוכרים את התוצרת ברשתות השיווק לצרכן הסופי הינם גבוהים מעין נשוא.
 הסיבה לכך היא ש 70% מכלל שוקיות והירקות נשלט על ידי מיעוט של רשתות שיווק וחברות הסיטונים שלהם.
כמו בכל דבר בארץ, גם בשוק פירות והירקות שולטים בעלי ההון שמחליטים כמה נשלם מכיסינו עבור מוצרי צריכה בסיסיים או פופולרים בביתינו.
יבוא פירות וירקות
הסכמי ייבוא ייצוא הינם חשובים לכלכלת ישראל, אך לא שהם  נחתמים על גב החקלאים המקומיים. חקלאות ישראלית כה ענפה, ועדיין ישנו ייבוא מאסיבי של פירות וירקות, ללא פיקוח וסטנדרטים של איכות כמו שנדרשים החקלאים הישראלים לעמוד בהם כאשר הם מייצאים. צרכן ישראלי שנכנס לסופר, לא יודע אם הוא רוכש ירקות מירדן, או משכנינו האחרים, ובאיזו איכות.
כלכלה מקומית מקיימת
במחאת המילקי כל הזמן השוו אותנו לברלין. אם כבר בהשוואות לברלין עסקינן. בברלין ברובע קרוויזברג ישנה מדיניות של ערבות הדדית – קונים רק מתוצרת מקומית ותמיכה ביצרנים מקומיים. הכסף חוזר לתושבי הרובע ומחזק את התושבים.
תושבי הרובע הוציאו משם את סאבוואי כי זה נחשב תוצרת חיצונית.
תמיכה בכלכלה מקומית וכלכלה מקיימת הם כנראה מושגים שלא תקפים בישראל 2014-2015.
ישנם רק 15000 חקלאים בארץ. מקצוע הולך ונעלם. כדי לשמר חקלאות ישראלית, צריך לעודד רכישה מתוצרת חקלאית ישראלית עליה קמה ארץ ישראל, עי סימון מוצרים ישראלים.
במאבק של כמה חודשים בלבד, לכל מקום שהגיעו החקלאים מחירי הירקות ״ירדו״ מאופן מפתיע, ועלו מחדש שעזבנו.  פערי התיווך ירדו והיד עוד נטויה.

 

Author: sivan

Leave a Comment

*
*