הכל החל מהמחאה החברתית של 2011

No Comments »

שנת 2011 החל התרחש בארץ, המפץ הגדול של המחאה החברתית. מאז ידענו הרבה מחאות: מחאת הקוטג', מחאת העגלות, מחאת המילקי וגם את המחאה שלנו. אתם מכירים אותה כמחאת הפלפלים.

פירות וירקות מהווים חלק בלתי נפרד ומכובד מסל הקניות של כולנו. בשנים האחרונות צמחו מחירי הירקות והפירות במאות אחוזים וגרמו לסלט של כולנו להיות הרבה פחות צבעוני והרבה יותר קטן.

בדיוק כמו המחאות האחרות גם מחירי התוצרת החקלאית הם תוצאה של מדיניות חזירית ושוק שנשלט על ידי מעטים שמרוויחים ממנו יותר מידי על חשבון האחרים, בניגוד למחאות האחרות, לא רק הצרכנים נפגעים אלא גם היצרנים, החקלאים שהגורמים המתווכים מאלצים אותם למכור סחורה במחירי הפסד

(הקשר בין המחיר שהחקלאי מוכר לבין המחיר שהחקלאי קונה הוא אפסי, הגורם המתווך גוזר לכיסו מאות אחוזי רווח וכך פלפל שנקנה מהחקלאי ב1-2 שקלים נמכר לצרכן ב12-14 שח לקילו)

בניגוד למחאות האחרות במחאת הפלפלים יש אלטרנטיבה. אין שום בעיה להמשיך ולצרוך את אותה התוצרת בדיוק ואפילו טובה יותר במחירים טובים יותר. במקום לקנות מרשתות השיווק קונים ישירות מהחקלאים בשווקים יעודים לכך.

בשנה האחרונה ארגנו בחקלאות חברתית ישירה מאות שווקים ישירים לעשרות אלפי צרכנים בעשרות ישובים. את השווקים מארגנים מספר מצומצם של מתנדבים שלא מצליח לעמוד בביקוש ולכן לא נענים להרבה הזמנות מה שמונע מהרבה ישובים וצרכנים (ייתכן שגם אתם והיישובים שלכם בינהם) לקנות פירות וירקות טריים ישירות מהחקלאים.

שם כך החלטנו למסד את הארגון, כמלכר שידאג שבהרבה יותר ישובים והרבה יותר צרכנים יוכלו לרכוש פירות וירקות ישירות מהחקלאים ללא דמי תיוך במחירים סבירים, כאלו שגם החקלאי יכול להרוויח מהם.

התוצאה של אלו: הורדת מחירי הפירות והירקות, הוזלת סל הקניות הישראלי ולבסוף גם הורדה ביוקר המחייה.

הצטרפו אלינו ועזרו לנו להילחם יחד בגורמים שמעלים את מחירי הפירות והירקות באלפי אחוזים. תוך דריסת המגדלים והחקלאים. תרמו לנו (כמה שתוכלו, כל שקל חשוב) והיו שותפים להורדת מחיר סל הקניות ויוקר המחיה בישראל ועל הדרך תהנו גם מפירות וירקות טריים ואיכותיים יותר במחירים טובים יותר.

Author: sivan

Leave a Comment

*
*